03.07.2017

Jak vybírat zahradní nábytek podruhé

Před několika dny jsem se s vámi dělila o to, jak vybíráme s rodinou zahradní nábytek na chatu. V první fázi jsem prošla stadiem průzkumu. Okukovala jsem nábytek na internetu i v obchodech, pročítala jsem si články a hledala reference. A protože jsem informací načerpala celou řadu, přišla mi škoda se s vámi nepodělit i o ty, které jsem v předchozím článku shrnout nestihla. Dnešek tedy bude ve znamení materiálů, jejich výhod a potíží. Připraveni? Tak jdeme na to!

 

Jak vybírat zahradní nábytek podruhé
 

 

1. Kov

Výhodou nábytku s kovovou konstrukcí je bytelnost a odolnost. Rozhodně z něj nezahučíte po hlavě do trávy, když se do něj pohodlně svalíte a kovové židle nebo stoly vám navíc vydrží dlouhé roky. Důležité je dávat si pozor, kam nábytek umístíte. Kovové nožky vám mohou poškrábat dlaždice, pokud byste je po nich posouvali, a nezanedbatelný není ani faktor váhy. Pokud nábytek přenášíte nebo taháte jako já do kopce přes půl zahrady, určitě se vyplatí rozmyslet si, jestli by nebyl vhodnější nějaký jiný. Cena samozřejmě odráží kvalitu, takže pokud čekáte ceny plastu, můžete dostat při pohledu na tento nábytek náběh na infarkt. Pravdou však je, že se jedná o dlouhodobou investici a zahradní kovový nábytek dost možná počká i na vaše na děti.

 

2. Dřevo

Klasické dřevo a ratan se s deštěm v lásce nemají, a i když už dnes řada nábytku prošla ošetřením, které zajišťuje ochranu před letními bouřkami, pořád je vhodnější takový nábytek pořizovat spíše na kryté terasy nebo ho před deštěm uklízet. Hodně populární jsou lehčí dřeva jako např. akácie, který v případě nějaké skladné varianty snadno odnesete, sice to pořád není žádná hitparáda, ale rozhodně se v porovnání s kovem jedná o lehčí variantu. A pokud porovnáte cenu vs. výkon, dostanete hezký nábytek s vysokou užitnou hodnotou.

 

Jak vybírat zahradní nábytek podruhé
 

 

3. Plast

Plastový nábytek je levnější než dřevěný nebo kovový a na rozdíl od dob mého dětství se dnes dá pořídit i ve velmi vkusných variantách. Kýč podobný tomu, který budeme odnášet letos z naší zahrady, už naštěstí v obchodech najdete jen zřídkakdy. Déšť mu většinou nevadí a nějakou tu bouřku přes léto přežije bez úhony. Pokud navíc potřebujete s nábytkem hýbat, lehké materiály jsou rozhodně příjemné na přenášení než těžký nábytek z kovu. Výhodou je i příznivá cena. Největší problém je nicméně únava materiálu. I když už se nestává, že by pode mnou po zimě zahradní židle praskla, po pár letech používání její povrch „zajde“ a i přes veškeré snahy materiál křehne a je tedy třeba ho po nějaké době vyměnit.

 

4. Textil a umělé výplety

Tahle kategorie nestojí úplně samostatně, protože často navazuje na ty předchozí. Zejména výplety v kombinaci s kovem jsou poslední dobou hodně oblíbené a mají výhodu hlavně v tom, že jsou voděodolné, snadno omyvatelné a nenáročné na celkovou údržbu. Cenově se pohybují ve velmi rozumných rozmezích, což z nich v mých očích dělá jasného favorita. Navíc nábytek z těchto materiálů vypadá velmi hezky a je příjemný i na dotyk. Důležité je také nezapomínat na textilní doplňky k nábytku. Zejména podsedáky s letní tematikou mohou nábytek příjemně oživit a kromě toho potěší i vaše pozadí, které nejenže se k nábytku nepřilepí, ale bude ještě hezky sedět v měkkém.

 

Jak vybírat zahradní nábytek podruhé
 

 

Napište nám, s jakými materiály máte na zahradě zkušenosti vy. Povězte nám o tom třeba na našem Facebooku.


Míša
Míša

Ráda píšu a píšu kdekoliv, ideálně pod peřinou za svitu svíčky. Je to totiž velké dobrodrůžo.

Komentáře (0)

Vstoupit do diskuse >